18 Haziran 2015 Perşembe

{RamazanGüncesi'1} Çocukça Ramazan

 Es'selam;
 Epey zaman sonra, yine ve yeniden tıpkı başlangıç vesilem gibi Ramazan Notlarıyla yine yazıyorum. Bu duyguları paylaşma coşkusunun kalbimdeki tesiri büyük. Ramazan ruhunu her atmosfere taşımak heyecanımı, isteğimi, enerjimi, ibadet aşkımı, zikrimi artırıyor sanki. Tüm bunlara binaen yine buradayım, yine yazıyorum, yine güzellik paylaşma peşindeyim.


Ramazan- Şerif'e bu denli kıymet vermem, heyecanlanmamda en büyük katkı çocukluk yıllarımdır diye düşünürüm hep. Tabii o en masum yıllara eklediğimiz ilim, ibadet şuuru ve Rabb'imizin kalbimizdeki yeri.. Çocuk kalbine yer edinmek lazım diyorum, Ramazan zihinlerine öyle güzel anılarla kazınsın ki; her karşılamalarında çoşkuları, ibadet aşkları, mutlulukları, orucun vucütlarındaki olumlu etkisi artsın istiyorum. 

Bu hisler içerisindeyken; bitutamani hesabının sahibi sevgili Feray'ın paylaşımıyla karşılaşıyorum. Diyor ki; minikler için bir imsakiye hazırladım, mail atın hemen göndereyim. Hemen mail atıyorum, ve hayal kuruyorum. Bir imsakiyesi olmalı çocuğun, yanında orucunu heyecanla açacağı hurması, bir minik takke ve tülbentle teravih heyecanı yaşamalı, çikolatasız olur mu hiç? Ve minikler için Ramazan kitimiz hazır. Çocuk ruhu öyle masum ki; iyiliği unutmuyor, hemen mutlanıyor; mutlu edin onu.


   Kardeşim dün mütemadiyen; 'ayy çok heyecanlıyım, yarın Ramazan başlıyor' diye sayıklıyordu. Çünkü ilk defa tüm Ramazanı oruçlu geçirme hedefi koydu kendine, muvaffak olur inşAllah ^.^ Kış Ramazanıydı ilk orucumu tutmaya başladığımda, kısacıktı günler, okuldan gelir mukabeleye giderdim annemle, hemen iftar vakti gelirdi. Kardeşimin bahtına uzun günler geldi, ya nasip! Aşama aşama yaklaşmak, minikleri sıkmak yerine heveslendirmek gerek, orucun ruhunu anladıkları Ramazanlar yaşarlar inşAllah. Yine sevgili Feray'ın hazırladığı minklere Ramazanı anlatmaya dair bir mektup, faydalanırsınız dilerim: Ramazan postası.


Hep Ramazan coşkusu diye tekrarlıyorum.  Ama bu coşku öylece kalmamalı, yanına eklenmesi gerekenler var. Orucun ruhunu anlamak lazım; sadece yoksulları anlamak için mi tutulur oruç? Ramazan nasıl bu ruh halini verebiliyor? Açlık sadece bedenimize değil, zihnimize de mi iyi geliyor? Tefekkür edelim biraz.

Tefekkürlü oruçlarımız olsun.
1 Ramazan'1436

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Oh çok şükür sonunda geldin, iyi ki geldin hoş geldin :)
Şimdi buralar daha anlamlı ve eski blog dönemimizde olduğu gibi daha heyecanlı olacak :)

Umarım dolu-dolu ve çok güzel bir Ramazan Ayı geçirirsin Delibu.
Ramazan Notlarını da sık-sık bizimle paylaşma vaktin olur inşallah :)

birdunyafikir dedi ki...

Ne güzel böylesine sevinç dolu olmak:)
İmsakiyeyi çok merak ettim açıkçası ama instagram kullanmıyorum.
Bu arkadaşımızla iletişim kurabileceğim farklı bir kanal olur mu acaba, bilginiz var mı?
Hayırlı ramazanlar...:)

Delibu! dedi ki...

Zeynepciğim beni heyecanlandırıyorsun ^.^ sana verdiğim sözü tutamayacağın diye öyle korktum ki!
İnşAllah buralardayım, ve birlikteyiz. Güzel duâlarına elfü elfü âmiiin ✨💫

Bir Deli'nin Yavrucuğu dedi ki...

Özlediğim Ramazan notları. Elhamdülillah bir Ramazan daha eklendi, ekleniyor ömrümüze ✨ Rabbim ömür verdikçe nice Ramazanlar görelim beraberce inşAllah ve sende böyle güzel şeylerle Ramazan ruhumuza muhabbet kat ve hep yaz inşAllah ��
Muhabbet ve dua ile ✨
PS:Bir ezan ötende, Ramazan'ın sizlerden uzak ama kalbinize ve dualarınıza bir o kadar yakın olduğu memleketten Kardeşyârın ⛅️

Ruhsuz Atmaca dedi ki...

Hayırlı ramazanlar, ramazanın yeri ayrı her zaman özellikle sağladığı birliktelik, kardeşlik duygusu önemli. :)

Delibu! dedi ki...

Beyza Aydın Başer;
Çok geciktim cevap vermekte kusuruma bakmayın :( feraydinn@gmail.com 'a mail atarsanız, size gönderecektir, ben öyle yapmıştım zira :)
Sevgiler.

Bir Delinin Yavrucuğu;
Cevap yazmasam da bilirsin ki bu yorumlar beni çok mutlu ediyor ^^

Ruhsuz Atmaca;
Evet çok haklısınız, hoş geldiniz.

Selamlar.